Tap Tap to Zoom
- First Aid Kit Application:
- IFAK (Individual First Aid Kits)
- Width:
- 3 in
- Height:
- 6 in
- Color:
- Yellow
- Size:
- One Size
- Length:
- 11.5 in
- Quantity:
- 1
- Zipper Type:
- Oversized Zipper Pulls
Code: 2GI-FK-MEDKT-180043-275-1SZ
MPN: 180043-275-1SZ
UPC: 840803176690
Product Info for First Tactical Medication Kit
The Medication Kit features an innovative Pick n' Pluck foam that is partnered with a clear window allowing users the ability to safely lock their medication in the kit in a way that is customized to their needs. The light interior of the kit provides easy viewing while the bright yellow color and DotTac Name Tape compatibility allows the kit to be easily located or described.![]()
Specifications for First Tactical Medication Kit:
| Manufacturer: | First Tactical |
| First Aid Kit Application: | IFAK (Individual First Aid Kits) |
| Width: | 3 in |
| Height: | 6 in |
| Color: | Yellow |
| Size: | One Size |
| Length: | 11.5 in |
| Quantity: | 1 |
| Zipper Type: | Oversized Zipper Pulls |
| Included Accessories: | Standard |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Features of First Tactical Medication Kit
- Size: 6 in x 11.5 in x 3 in
- 6 in x 1 in Name Tape Area
- Oversized Zipper Pulls
- Reflective Logo
Package Contents:
- First Tactical Medication Kit