Tap Tap to Zoom
- First Aid Kit Application:
- IFAK (Individual First Aid Kits)
- Width:
- 9 in
- Height:
- 11.5 in
- Color:
- Orange
- Size:
- One Size
- Length:
- 3 in
- Quantity:
- 1
Code: 2GI-FK-TRUMA-180045-300-1SZ
MPN: 180045-300-1SZ
UPC: 840803176706
Product Info for First Tactical Trauma Kit
The Trauma Kit has been refined allowing all of your supplies to be kept in one location rather than strewn throughout your bag. The kit is easily handed off to other medics when responding to calls with multiple injuries. A bright orange color and DotTac Name Tape compatibility allows the kit to be easily located or described.![]()
Specifications for First Tactical Trauma Kit:
| Manufacturer: | First Tactical |
| First Aid Kit Application: | IFAK (Individual First Aid Kits) |
| Width: | 9 in |
| Height: | 11.5 in |
| Color: | Orange |
| Size: | One Size |
| Length: | 3 in |
| Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Features of First Tactical Trauma Kit
- Size: 9 in x 11.5 in x 3 in
- 6 in x 1 in Name Tape Area
- Oversized Zipper Pulls
- Top Handle / Side
- Reflective Logo
Package Contents:
- First Tactical Trauma Kit