Tap Tap to Zoom
Product Info for First Tactical Tactix Backpack
The First Tactical Tactix Day Pack is a sturdy, sleek and efficient grab-n-go day pack with innovative Lynx Laser Cut Platform compatible with MOLLE/PALS, as well as ingenious "Hook & Hang Thru" system to expand your carry options. Built to last with 500D/1000D water resistant nylon, YKK zippers and Duraflex hardware. A total of 7 external pockets and 9 internal provides approximate capacity of 2470 cubic inches and the main compartment measures: 12 x 19 x 8 inches. Tons of customizable options with movable compression straps, fleece-lined eyewear pocket, and lots of hook/loop lining.![]()
Specifications for First Tactical Tactix Backpack:
| Manufacturer: | First Tactical |
| Size: | 1 Day Plus |
| Weight: | 4.2 lb |
| Pack Application: | Tactical, Outdoor, Hiking |
| Pack Volume: | 40.47 liters |
| Fabric/Material: | 1000D water resistant nylon |
| Pack Loading: | Front, Top |
| Additional Features: | Removable/ Replaceable Compression Straps, Featuers the Hook and Hang Thru System, First Tactical's Lynx Laser Cut Platform Compatible with MOLLE/Pals |
| Internal Dimensions: | 12in L x 19inH x 8in D |
| General Application: | Tactical, Outdoor, Hiking |
| Height: | 19 in |
| Depth/Thickness: | 8 in |
| Width: | 12 in |
Features of First Tactical Tactix Backpack:
- Lynx Laser Cut Platform compatible with MOLLE/PALS.
- Hook & Hang Thru System compartment unzips top and bottom, allowing oversized tactical gear or hanging items to slide through and securely hook & hang in place.
- Repositionable or removable compression straps with side release buckles allow optimal personalization of your pack.
- Divided front stash pocket for longer items.
- Concealed drop pocket with hook/loop lining for utility pouch or holster.
- Interior dual use hook/loop and web platform for unlimited pouch placement.
- Removable internal backboard with posture-conforming aluminum stay may be used as splint, shovel or paddle.
- Positional shoulder straps for the right fit.
- HD spacer mesh with dual density foam shoulder straps and back panel.
- Fleece-lined hammock eyewear pocket.
- Made of 500D/1000D water resistant nylon.
- YKK zippers.
- Duraflex hardware.
Package Contents:
- First Tactical Tactix Backpack