Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 11.6 in
- Weight:
- 15.2 oz
- Max Width:
- 2.1 in
- Cavity Depth:
- 6.5 in
- Strap Width:
- 75 in
Code: 2HH-STB-PSBR-SBM47-01-SB
MPN: SBM47-01-SB
UPC: 699618782318
Product Info for SB Tactical SBM47 Pistol Stabilizing Brace for AK47/74
The SB Tactical Pistol Stabilizing Brace SBM47 lets you enjoy the advantages of a handgun while improving your stability and accuracy. SB Tactical redesigned these Gun Parts to improve the comfort and ergonomics of establishing a cheek weld with firm rubber that has a soft texture. The SB Tactical Handgun Stabilizing Brace has a slim profile and provides a third point of contact for your stance so your aim can be more consistent. The thinner, lighter SB Tactical Stabilizing Brace delivers great fit, feel and function for your personal defense handgun.![]()
Specifications for SB Tactical SBM47 Pistol Stabilizing Brace for AK47/74:
| Manufacturer: | SB Tactical |
| Color: | Black |
| Length: | 11.6 in |
| Weight: | 15.2 oz |
| Max Width: | 2.1 in |
| Cavity Depth: | 6.5 in |
| Strap Width: | 75 in |
| Last Chance: | Yes |
| Gun Model: | AK-74, AK-47 |
Features of SB Tactical SBM47 Pistol Stabilizing Brace for AK47/74:
- Retains the advantages of handgun classification and provides a third point of contact - adding greater stability, accuracy and control to your PDW. (Know the applicable laws in your jurisdiction.)
- Enhances aesthetics, performance and usability of all PDW pistols.
- Velcro strap attaches to forearm for more solid control.
- Slim profile.
- Complete assembly and easy to install.
- Veteran designed.
- Fits AK47/74 Variants.
- Strap width 1 in.
- Maximum width 1.6 inches.
- Cavity depth 6.5 in.
Package Contents:
- SB Tactical SBM47 Pistol Stabilizing Brace for AK47/74