Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
- Lens Type:
- Glass
Code: 2HQ-RD-NS24S-NS15245
MPN: NS15245
UPC: 3763064102499
Product Info for NightStar PR24S Solar 1x0.79x0.94mm Reflex Red Dot Sight
The NightStar PR24S Solar 1x0.79x0.94mm Reflex Red Dot Sight was designed to be the most suitable red dot scope for just about any shooter looking for superior quality optics. An efficient red dot firearm sight makes it simple to find your target swiftly and re-acquire after your shot. And due to the NightStar PR24S Solar 1x0.79x0.94mm Reflex Red Dot Sight, receiving a top grade red dot rifle sight hasn't ever been a more rewarding thought. Made utilizing excellent optics and extremely durable casing supplies, these Red Dot Sights from NightStar offers you numerous years of effective and reliable service. NightStar has been producing some of the best red dot sights for a reasonable length of time, and the NightStar PR24S Solar 1x0.79x0.94mm Reflex Red Dot Sight is the proof of their commitment to providing you with red dot sights that won't damage your wallet. For a good way to ensure you are shooting with some of the most effective optics available to shooters, choose the NightStar PR24S Solar 1x0.79x0.94mm Reflex Red Dot Sight.
Specifications for NightStar PR24S Solar 1x0.79x0.94mm Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | NightStar |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Objective Window Size: | 0.79 x 0.94 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Parallax Free |
| Battery Type: | CR1632 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Shockproof: | Yes |
| Weight: | 2 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Lens Type: | Glass |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
Features of NightStar PR24S Solar 1x0.79x0.94mm Reflex Red Dot Sight
- NIGHTSTAR PREMIUM RED DOT SIGHT - The NS15245 PR24S is an open reflex sight designed for full-sized pistol applications; This handgun sight features Lock Mode that locks the buttons preventing inadvertent setting changes; T10 L torx wrench Key and flathead Key , CR1632 Battery, Lens Cloth, and User Manual are included
- HIGH PERFORMANCE - The NS15245 PR24S pistol sight features NIGHTSTAR PREMIUM Super LED with up to 50k hour battery life, Solar Failsafe, and Shake Awake; The durable housing is made from 6063 Aluminum, uses an industry standard footprint, and houses the 1632 battery in a side-mounted tray for easy replacement when needed
- SHAKE AWAKE TECHNOLOGY - Extends battery life by deactivating the optics LED while not in use over 235 seconds; The slightest touch of the optic instantly reactivates the LED so your NIGHTSTAR Premium reflex sight for pistol is ready when needed
- SOLAR FAILSAFE - Long press + button 3 seconds, this red dot sight for pistol enter solar mode, where reticle intensity is automatically adjusted: in brighter conditions, you have a brighter reticle and in lower-light conditions, the reticle will step down in intensity to match any lighting conditions
- Solar powered Reflex Red dot sight NS15245 PR24S have long battery life over 50k hours, full size red dot, fit for RMR footprint.
- Shock proof: 1500g 500 circles;
- Waterproof: 1M,30min;
Package Contents:
- NightStar PR24S Solar 1x0.79x0.94mm Reflex Red Dot Sight