Tap Tap to Zoom
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Color:
- Black/Orange
Code: 2IY-PWR-PXL100BKHV-PXL100BKHV
MPN: PXL100BKHV
UPC: 860013143305
Product Info for Dark Energy Poseidon XL Powerbank
Built to thrive where others quit, the Poseidon XL delivers uncompromising performance in the worlds harshest environments. With a 100 W USB-C input and output, it powers everything from laptops to a Starlink Mini. Whether youre deep in the backcountry or off the grid entirely, this is the power source you trust.![]()
Specifications for Dark Energy Poseidon XL Powerbank:
| Manufacturer: | Dark Energy |
| Weight: | 2.5 lb |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Color: | Black/Orange |
| Height: | 8.35 in |
| Depth/Thickness: | 1.61 in |
| Width: | 6.2 in |
| General Application: | Outdoor |
Features of Dark Energy Poseidon XL Powerbank
- Largest airplane safe battery
- IP68 waterproof and dustproof
- 1.5 charges on a 13in laptop (27,000 mAh)
- 4 fast charging ports
- Powers satellite internet (2-3 hours)
- 100W Solar Charging Port (XT60)
Package Contents:
- Dark Energy Poseidon XL Powerbank
- 3ft 100W USB-C to USB-C Cable