Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 400 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Gun Make:
- Universal
- Gun Type:
- Rifle
- Gun Model:
- AR-15
- Length:
- 2.1 in
- Condition:
- New
Code: 2NZ-VG-UTGP-MT-EL223GX
MPN: MT-EL223GX
UPC: 4717385555082
Product Info for UTG Pro Pro Polymer Grip Weapon Lights
Predator hunters and tactical operators will love the sturdy construction and bright beam this Leapers UTG Pro Polymer Grip Light packs. These Gun Accessories designed by UTG Pro are housed in impact-resistant polymer and are completely waterproof for use in harsh weather conditions. This Leapers UTG Polymer Gun-Mounted Grip Light features ambidextrous controls that seamlessly switch between off, constant, and strobe functions, and you'll get 3 hours of runtime to complete your mission. Brighten up dark areas with ease by equipping the Leapers UTG Polymer 400 Lumen Grip Light.![]()
Specifications for UTG Pro Pro Polymer Grip Weapon Lights:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Light Output: | 400 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 2.1 in |
| Weight: | 6.6 oz |
| Gun Make: | Universal |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | Impact Resistant Polymer |
Features of Leapers UTG Pro Polymer Grip Light:
- Momentary/Constant 400 Lumen Main Power and Momentary Only Strobe with Fully Ambidextrous Controls
- Constant On Scalable from 400 to 20 Lumen via Front Facing Lumen Control Pad
- Impact Resistant Polymer Construction
- IPX7 Waterproof Rated. Capable of Withstanding Immersion in up to 1 Meter of Water for 30 Minutes
- 3 Hour Runtime Powered by two CR123A Batteries
- Low Profile Picatinny Base with Squared Recoil Stop for a Secure Installation
Package Contents:
- Leapers UTG Pro Polymer Grip Weapon Lights