05:27
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
UTG OP3 RMR Red Dot optic - Introduction and How to Install
1 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
2 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
3 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
4 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
5 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
6 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
7 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
8 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
9 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
10 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
11 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
12 of 12 images
UTG Pro OP3 Micro Red Dot Sight, 4 MOA, Black, OP-RMR20R
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Single Dot
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: 2NZ-RD-RDS12-OP-RMR20R
MPN: OP-RMR20R
UPC: 4717385557048
List: $129.97Save $10.00
$119.97
Product Info for UTG Pro Pro OP3 Micro 4 MOA Red Dot Sight
CAUTION: Only use the included #6-32 or #4-40 screws for optic installation.![]()
NOTE: We recommend to tighten the #6-32 or #4-40 screws with torque value of about 12 inch-lb and the side plate screw with torque value of about 35 inch-lb.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for UTG Pro Pro OP3 Micro 4 MOA Red Dot Sight:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 24.17 mm |
| Reticle: | Single Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Large FOV Multi-coated Glass Lens |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 45.21 mm |
| Width: | 27.93 mm |
| Height: | 26.42 mm |
| Weight: | 1.1 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Lens Finish: | Multi-Coated |
| Quantity: | 1 |
| Tube Diameter: | 24.17 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of UTG Pro OP3 Micro 4 MOA Red Dot Sight:
- Precision Machined from 6061-T6 Aluminum and Finished in a Matte Black Anodization
- Red 4.0 MOA Single Dot with 8 Brightness Intensity Settings
- 55,000+ Hours Battery Life at Middle Brightness Setting
- Magnetized Battery Compartment Reduces Intermittent Reticle Illumination and Flicker
- Crisp 1 MOA per Click Adjustment
- Large FOV Multi-coated Glass Lens
- IPX7 Waterproof Rated
- Includes Removable Low Profile Picatinny Mounting Base
- Mounting Base Interface Uses the Common RMR® Footprint
- Optic Height Co-witnesses with Most Suppressor Height Iron Sights
- Tertiary Aiming Point Laser Engraved on Rear Face of Optic Hood
- Protective Optic Cover Included
- Compatible with Most Optics Ready Pistol Systems
Package Contents:
- Leapers UTG Pro OP3 Micro 4 MOA Red Dot Sight