Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte Black Anodize
- Fabric/Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Gun Rail:
- Picatinny
- Cant:
- 0 MOA
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 36
- Length:
- 4.6 in
- Width:
- 0.83 in
- Height:
- 0.35 in
- Weight:
- 4.55 oz
- Condition:
- New
- Quantity:
- 3
Code: 2NZ-T8-PNRS-MTURS11
MPN: MTURS11
UPC: 4717385557628
Product Info for UTG Pro G36 Picatinny Rail Set
The UTG Pro G36 Picatinny Rail Set was designed to be the most suitable approach to be sure you possess a stable system on which to mount your favorite optics or equipment to your weapon. An effective tactical base can keep your optics safe and ready for action. Thanks to the UTG Pro G36 Picatinny Rail Set, finding a top of the range tactical mounting rail hasn't ever been better. In an effort to make sure that you are mounting with some of the highest tactical rails out there, these Rifle Scope Mounts & Bases from the experts at UTG Pro are formulated by using exceptionally rugged and trustworthy materials. UTG Pro has been a substantial component of the tactical field for a long time, and the UTG Pro G36 Picatinny Rail Set is the outcome of their tireless efforts to provide heavy duty products to meet your requirements. For a great way to ensure you are mounting your optics with some of the greatest tactical rails out there, purchase the UTG Pro G36 Picatinny Rail Set.
Specifications for UTG Pro G36 Picatinny Rail Set:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black Anodize |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Cant: | 0 MOA |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Type: | Pistol |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 36 |
| Length: | 4.6 in |
| Width: | 0.83 in |
| Height: | 0.35 in |
| Weight: | 4.55 oz |
| Condition: | New |
| Quantity: | 3 |
Features of UTG Pro G36 Picatinny Rail Set
- Numbered markings for quick reference when installing or removing attachments
- Recessed screw holes
- Screw Spacing: 9-slot Rail: 4.1" - 4.21", 13-slot: 3.34" - 3.45" Center to Center
Package Contents:
- UTG Pro G36 Picatinny Rail Set
- Installation Hardware
- Two 4 5/8in Length
- 9-Slot Rail Sections and
- One 6in Length Rail Section
- 13-Slot Rail Section