Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Red
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Handguard Length:
- 15 in
- Gun Rail:
- M-LOK
- Weight:
- 11.5 oz
- Condition:
- New
- Height:
- 1.98 in
Code: 2NZ-HZ-UTGMLOKAR-MTU019SSM3R2
MPN: MTU019SSM3R2
UPC: 4717385555136
Product Info for UTG Pro M-LOK AR15 15in Ultra Slim Rail
UTG PRO M-LOK AR15 15" Ultra Slim Free Float Handguard, Lightening Cuts Massively Reduce Weight, While Integral Anti-rotation Tabs and a Steel Barrel Nut Provide a Secure and Seamless Installation, 24 M-LOK Slots on 3 Tracks, Includes an 8-slot Rail Section & QD Sling Swivel Adaptor, Matte Black Anodize![]()
Specifications for UTG Pro M-LOK AR15 15in Ultra Slim Rail:
| Manufacturer: | UTG Pro |
| Color: | Black/Red |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 11.5 oz |
| Condition: | New |
| Height: | 1.98 in |
| Country of Origin: | USA |
| Length: | 15.3 in |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of UTG Pro M-LOK AR15 15in Ultra Slim Rail
- 1 Piece
- M-LOK Rail Type
- No. of Rails - 1
- 1.53 inch Width
- 1.33 inch Inner Diameter
- 1.7 inch Inner Height
- 0.44 inch Channel Width
Package Contents:
- UTG Pro M-LOK AR15 15in Ultra Slim Rail