Tap Tap to Zoom
Code: 2O5-FLW-TCM365-TCM365
MPN: TCM365
UPC: 017398808507
The TCM-365 Subcompact Weapon-Mounted Light for the Sig Sauer P365-Series produces 650 lumens from a single CR123 battery. Its unique rail clamp is designed specifically for the unique side slots on the P365 model pistols, which include the X, XL, SAS, 380, and XL Spectre Comp.![]()
An engineered TIR lens projects a tight bright spot for threat identification and confirmation that reaches 136 meters. The lens also produces a crisply defined outer halo for additional situational feedback.
The TCM-365 features completely ambidextrous and intuitive rear-facing toggle switches on each side of the light to operate the momentary-on and constant-on lighting modes. A user-programmable strobe mode and battery-safe mode are available when needed.
Constructed from aircraft-grade 6061-T6 aluminum with a polymer rear housing, the light comes with one CR123 Lithium battery.
| Manufacturer: | Bayco |
| Light Output: | 650 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | White |
| Gun Model: | SIG Sauer P365 |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 2.25 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Black |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | Aircraft-grade 6061-T6 Aluminum |
| Water Resistance Level: | Waterproof |