Tap Tap to Zoom
The Overwatch Precision Falx trigger was designed out of the desire to bring the performance advantages of Overwatch Precision flat-faced trigger to shooters who either prefer a curved face, or who shoot with more finger inside the trigger guard. We've carved the Falx out of 7075-T6 Billet, hard coat anodized it, and pinned it to an NP3 plated or Polished trigger bar. It drops right in and is ready to rock in less than 5 minutes.![]()
Pre-travel has been reduced by as much as 20% (depending on frame tolerances) without compromising firearm safety features, resulting in a clean, crisp break, and reduced overtravel. The addition of this trigger alone does not change the pull weight but when combined with Overwatch Precision competition trigger spring and Overwatch Precision minus connector you can expect a reduction in trigger pull weight of one half to one full pound. Please note that we do not tune the trigger bar.
| Manufacturer: | Overwatch Precision |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Trigger Shape: | Flat |
| Trigger Pull Weight: | 0.5 - 1 lb |
| Caliber: | 10mm Auto, .45 ACP |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 20 Gen 4, Glock 29SF, Glock 20SF, Glock 20 Gen 5, Glock 29 Gen 4, Glock 40 Gen 4 MOS |
| Model Generation: | 4, 2, 1, 3 |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Size: | One Size |
| Weight: | 0.5 lb |