Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Huntsmart Reticle
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 31.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.333 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Data Collection Turret
- Condition:
- New
Code: 2QA-RS-10520TAC-10520TAC
MPN: 10520TAC
UPC: 852679746815
Product Info for Huskemaw Tactical Hunter 5-20x50mm Rifle Scope
The newest addition to the Huskemaw Tactical Series lineup is the next evolution in long range optics. It incorporates the patented TrueBC, the Rapid Field Ballistic Compensator (RFBC) Turret and the simple yet powerful wind compensating reticle. The 34 mm main tube, 50 mm objective lens, internal bubble level and illuminated reticle make the 5-20x50 Tac Hunter an outstanding choice for big game hunters and long range shooting enthusiasts. It also includes special features for the big-game hunter: Ballistic compensation and parallax adjustments are easily made without breaking shooting position and the German F2 Schott glass creates a bright, clear image for high magnification and low-light use.![]()
Specifications for Huskemaw Tactical Hunter 5-20x50mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Huskemaw |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 20 x |
| Reticle: | Huntsmart Reticle |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 10 - 2.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.2 - 17.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 31.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.333 MOA |
| Length: | 14.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Data Collection Turret |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Huskemaw Tactical Hunter 5-20x50mm Rifle Scope
- Patented RFBC Turret System with HuntSmart Reticle
- Glass etched second focal plane reticle protected between two layers of glass
- German F2 Schott glass with high-density multicoatings
- Grooved and bedded lenses with proprietary adhesive for maximum recoil tolerance
- Illuminated reticle with 10 levels of intensity
- TrueBC drop compensation
- Fast-focus eyepiece
- Heavy-duty one-piece aircraft aluminum body for ultimate durability
- Fogproof, shockproof and waterproof construction
- Titanium internal springs for unequalled tracking
- Adjustable zero index ring
- Adjustable parallax knob
- Internal bubble level
Package Contents:
- Huskemaw Tactical Hunter 5-20x50mm Rifle Scope