1 of 2 images
USED Huskemaw Crossfield Crossbow Scope, 4x40mm, 30mm Tube, Glass-etched Reticle, Matte Black, 10440HO2, EDEMO1, Condition Parts Only/Salvage, Defective
2 of 2 images
USED Huskemaw Crossfield Crossbow Scope, 4x40mm, 30mm Tube, Glass-etched Reticle, Matte Black, 10440HO2, EDEMO1, Condition Parts Only/Salvage, Defective
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $399.99Save 38%
$247.38
List: $445.00Save 25%
$333.49
Product Info for Huskemaw Crossfield 4x40mm Crossbow Scope
The 440 Crossbow Scope from Huskemaw is a fixed-power scope that features a calibrated Arrow Drop Compensator (ADC) turret to precisely match the trajectory of high-speed crossbows at extended ranges up to 150 yards.![]()
Specifications for Huskemaw Crossfield 4x40mm Crossbow Scope:
| Manufacturer: | Huskemaw |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Glass-etched Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Length: | 9.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Side |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Last Chance: | Yes |
Features of Huskemaw Crossfield 4x40mm Crossbow Scope
- High-definition image resolution
- Calibrated Arrow Drop Compensator (ADC) turret
- Fast-focus eyepiece
- Glass-etched reticle
- Red/green illuminated dot with five intensity levels
- Cement-bedded lenses
- Multi-coated lenses
- Heavy-duty one-piece aircraft aluminum body for ultimate durability
- Fogproof, shockproof and waterproof construction
- Adjustable zero index ring
Package Contents:
- Huskemaw Crossfield 4x40mm Crossbow Scope
- 30mm Rings