Tap Tap to Zoom
- Wilcox RAPTAR S Rapid Targeting Ranging Module Quick Reference Guide
- Wilcox RAPTAR S Rapid Targeting Ranging Module Operator Manual
- Wilcox TDS333 BTAC by Blueforce Development
- Wilcox TDS340 Operational Sustainment By Blueforce Development
- Wilcox RAPTAR S Rapid Targeting Ranging Module Technical Brief
- Measurement System:
- Imperial, Metric
- Color:
- Tan
- Condition:
- New
Code: 2QS-RF-57300G02-LB-57300G02-01-LB
MPN: 57300G02-01-LB
UPC: 1689716
Product Info for Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder
The RAPTAR S is the next step in precision for extremely long ranges. In addition to the Infra-red (IR) laser, visible laser, IR flood and laser range finder (LRF) the RAPTAR S features an Applied Ballistics solver. Compatible with mobile devices, users can input desired load data that directly syncs with RAPTAR-S for ballistic solutions. When paired with BAE thermal sights or UTC SWIR HWH-SMS system, the RAPTAR S provides a ballistic solution to the disturbed reticle for faster engagements. Whatever the caliber or conditions, the RAPTAR S can calculate corrections with speed and efficiency, increasing first round hit capability.![]()
Specifications for Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder:
| Manufacturer: | Wilcox |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1500 m |
| Weight: | 13.76 oz |
| Width: | 3.3 in |
| Measurement System: | Imperial, Metric |
| Length: | 4.4 in |
| Color: | Tan |
| Minimum Range: | 5 m |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Low Power |
| Package Type: | Box |
| Wavelength: | 1550 nm |
| Last Chance: | Yes |
Features of Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder:
- Coriolis/Spin Drift computed using heading and latitude coordinates
- G1/G7 Applied Ballistics custom drag curve support
- Muzzle velocity & drop scale ballistic calibration
Package Contents:
- Wilcox RAPTAR S Red Laser Low Power Rangefinder