Tap Tap to Zoom
Proof Research PR10 6.5 Creedmoor Carbon Fiber CamGas Rifle Barrels are changing the industry because they are much lighter, more durable, and more accurate than conventional barrels. Proof Research manufactures these starting with full profile match-grade 416R stainless steel barrel blanks that are turned down to reduce their weight. The prepared barrels are then wrapped with a proprietary aerospace-grade carbon fiber that provide high strength and greater stiffness for these Proof Research PR10 Carbon Fiber 6.5CM CamGas Rifle Barrels. When you upgrade your platform with a Proof Research PR10 6.5CM Carbon Fiber CamGas Barrel, the result will be more accuracy and more fun.![]()
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Black/Silver |
| Fabric/Material: | Carbon Fiber |
| Caliber: | 6.5mm Creedmoor |
| Barrel Profile: | Contour 0.875GB |
| Gas System Length: | Rifle +2 Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .875 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Flutes: | No |
| Condition: | New |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |