Tap Tap to Zoom
- Color:
- Coyote
- Magazine Type:
- Rifle
- Gun Model:
- M4, M16
- Fastener/Closure Type:
- Strap
Code: 5IZ-MZ-MER08-MRC02412-CY
MPN: MRC02412-CY
UPC: 021676024923
Product Info for Mercury Tactical Gear Triple Stacked Mag Pouch
The Mercury Tactical Gear Triple Stacked Mag Pouch accommodates 6 M4/M16 style magazines. Each compartment features an elastic band and a hook and loop closure to keep magazines secure. Six rear fixing snap straps with secure press-stud closures make it easy to attach to your plate carrier.![]()
Specifications for Mercury Tactical Gear Triple Stacked Mag Pouch:
| Manufacturer: | Mercury Tactical Gear |
| Color: | Coyote |
| Fabric/Material: | 600 Denier Polyester |
| Magazine Type: | Rifle |
| Gun Model: | M16, M4 |
| Height: | 7.25 in |
| Width: | 6.75 in |
| Depth/Thickness: | 2 in |
| Fastener/Closure Type: | Strap |
Features of Mercury Tactical Gear Triple Stacked Mag Pouch
- Water-resistant exterior.
- Accommodates 6 M4/M16 style magazines.
- Elastic bands keep magazines secure.
- Adjustable hook and loop flap closures.
- Six rear fixing snap straps with secure press-stud closures.
Package Contents:
- Mercury Tactical Gear Triple Stacked Mag Pouch