Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: 2VK-BI-3117-20275
MPN: 20275
UPC: 613902202757
Product Info for Rothco 8 X 42mm Porro Prism Binoculars
Includes Case, Magnification 8x, Objective Diameter (mm) 35, Front Lens Diameter 40, Eyepiece Diameter (mm) 23, Exit Pupil Diameter (mm) 4.3, Lens Coatings MC, Relative Brightness Index (RBI) 18, Field Of View(Ft /1000 YDS) ° 7.5°, Eye Relief (mm) 16, Minimum Focus Distance (M) 5, Diopter Adjustment: -4d To +4d, Dimensions Of Product (mm) 180x140x57 WARNING: This product contains a chemical known to the State of California to cause cancer, birth defects and other reproductive harm.![]()
Specifications for Rothco 8 X 42mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Rothco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Prism System: | Porro |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.3 mm |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Close Focus: | 5 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weight: | 2.1 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Strap: | Yes |
| Compass: | No |
| Individual Diopter: | Yes |
| Case: | Yes |
| Minimum Focus Distance: | 5 m |
| Brightness Index: | 18 |
Features of Rothco 8 X 42 Binoculars
- Rothco's military style 8 x 42 MM binocularsfeature an 8x magnification and 7.5 field view.
Package Contents:
- Rothco 8 X 42 Binoculars