1 of 2 images
Rothco 10 x 50MM Binoculars, 10266
2 of 2 images
Rothco 10 x 50MM Binoculars, 10266
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Nylon Case
Code: 2VK-BI-766-10266
MPN: 10266
UPC: 736235057204
List: $76.99Save $7.00
$69.99
Product Info for Rothco 10x50mm Roof Prism Binoculars
Details of Rothcos 10 x 50 Binoculars, Power 10X, Objective, 50MM, Field of View 122M/367ft, Eye Relief 12.7MM, Exit Pupil 5MM. The binoculars include a case as well for protection while carrying or storing.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Rothco 10x50mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Rothco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Eye Relief: | 12.7 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Weight: | 2.2 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Nylon Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Compass: | No |
Features of Rothco 10 x 50MM Binoculars
- Weather: All Weather
Package Contents:
- Rothco 10 x 50MM Binoculars