1 of 8 images
Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool, Coyote Brown, 45480-CoyoteBrown
2 of 8 images
Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool, Black, 45481-Black
3 of 8 images
Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool, Coyote Brown, 45480-CoyoteBrown
4 of 8 images
Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool, Black, 45481-Black
5 of 8 images
Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool, Coyote Brown, 45480-CoyoteBrown
6 of 8 images
Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool, Black, 45481-Black
7 of 8 images
Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool, Coyote Brown, 45480-CoyoteBrown
8 of 8 images
Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool, Black, 45481-Black
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Search
List: $31.99Save 28%
$22.99
List: $31.99Save 28%
$22.99
Product Info for Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool
Take a seat in the great outdoors with Rothco's Collapsible 4 Leg Camp Stool. This powerful portable stool features a rugged double-layered composition and folds into an included storage pouch for easy carrying.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool:
| Manufacturer: | Rothco |
| Length: | 12.5 in |
| Width: | 12.5 in |
| Height: | 13.7 in |
| Weight: | 28.7 oz |
| Fabric/Material: | PVD Backed 600D Polyester |
| Frame Material: | Powder-Coated Steel |
| Max Weight Capacity: | 300 lbs |
Features of Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool
- Powerful double-layer PVC-backed polyester composition withstands wear-and-tear for years of reliable use
- Collapsible camping stool folds inward and stows in an included carrying pouch for easy transportation
- Powder-coated steel legs on the camp stool prevent rust and protect against the elements
- Large seating platform accommodates up to 300lbs (backpacking stool measures 12.5 inches x 12.5 inches x 13.7 inches)
- Convenient side pocket for holding cell phones, drinks, snacks, and more
- Perfect for camping, backpacking, hunting, and any outdoor activity
Package Contents:
- Rothco Collapsible 4 Leg Camp Stool