1 of 3 images
Rothco 54 Inch Military Plastic Buckle Web Belt, Black, 4963
2 of 3 images
Rothco 54 Inch Military Plastic Buckle Web Belt, Black, 4963
3 of 3 images
Rothco 54 Inch Military Plastic Buckle Web Belt, Black, 4963
Tap Tap to Zoom
- Mens Waist Size:
- 54 in
- Belt Width:
- 1.25 in
- Color:
- Black
- Fastener/Closure Type:
- Plastic Buckle
Code: 2VK-TB-RBELT1-4963
MPN: 4963
UPC: 613902049635
List: $11.99Save 25%
$8.99
Product Info for Rothco 54 Inch Military Plastic Buckle Web Belt
Rothcos Military Belt with Plastic Buckle offers you tactical advantages over your typical military web belt with a metal detector friendly sturdy plastic buckle. The 1 wide web belt is made of a 100% cotton material with folded and sewn tips to prevent fraying.![]()
Specifications for Rothco 54 Inch Military Plastic Buckle Web Belt:
| Manufacturer: | Rothco |
| Mens Waist Size: | 54 in |
| Length: | 54 in |
| Belt Width: | 1.25 in |
| Gender: | Male |
| Color: | Black |
| Fastener/Closure Type: | Plastic Buckle |
| Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | 100% Cotton, Plastic |
Package Contents:
- Rothco 54 Inch Military Plastic Buckle Web Belt