Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Black Nitride
- Fabric/Material:
- 416R Stainless Steel
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- SIG Sauer
- Gun Model:
- SIG Sauer P365
- Barrel Length:
- 3.125 in
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Flutes:
- Yes
- Weight:
- 2.4 oz
Code: 2VP-BPI-GGP17PS-BARREL-P365-NT-BN
MPN: Barrel-P365-NT-BN
UPC: 850013536191
Product Info for Grey Ghost Precision Match SIG P365 Full Size Non-Threaded Pistol Barrel
Intended to be a very good product for nearly anyone, we are sure you are going to enjoy the Grey Ghost Precision Match SIG P365 Full Size Non-Threaded Pistol Barrel .![]()
Established using some of the most heavy duty and dependable materials in existence, these Gun Parts by Grey Ghost Precision can provide an item which will give a great deal of reliability.
Grey Ghost Precision has been generating superior quality merchandise for a number of years, and the Grey Ghost Precision Match SIG P365 Full Size Non-Threaded Pistol Barrel is their particular manner of revealing how much they care.
At Tactical-Store, we ensure that it is our responsibility to get the best solution for all your needs, and featuring the Grey Ghost Precision Match SIG P365 Full Size Non-Threaded Pistol Barrel is one thing that we're pleased to offer.
Specifications for Grey Ghost Precision Match SIG P365 Full Size Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Grey Ghost Precision |
| Color: | Black |
| Finish: | Black Nitride |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer P365 |
| Barrel Length: | 3.125 in |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | Yes |
| Weight: | 2.4 oz |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Features of Grey Ghost Precision Match SIG P365 Full Size Non-Threaded Pistol Barrel
- To be used with brass, factory loaded ammunition
- Thread Pitch: 1/2 x 28 TPI
Package Contents:
- Grey Ghost Precision Match SIG P365 Full Size Non-Threaded Pistol Barrel