Tap Tap to Zoom
Product Info for Grey Ghost Precision Match Glock 17 Non-Threaded Pistol Barrel
Fabricated to be described as a very good product for almost anybody, we're confident you will love the Grey Ghost Precision Match Glock 17 Non-Threaded Pistol Barrel .![]()
Developed working with several of the most heavy duty and dependable components around, these Gun Parts through Grey Ghost Precision will present you with something that will give you many years of dependability.
Grey Ghost Precision has been developing high-quality products for a very long time, and the Grey Ghost Precision Match Glock 17 Non-Threaded Pistol Barrel is their very own approach to demonstrating how much they are concerned.
Right here at Tactical-Store, we make it our obligation to receive the most suitable solution for your specifications, and exhibiting the Grey Ghost Precision Match Glock 17 Non-Threaded Pistol Barrel is one thing that we are pleased to offer.
Specifications for Grey Ghost Precision Match Glock 17 Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Grey Ghost Precision |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 17 |
| Barrel Length: | 4.5 in |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | Yes |
| Weight: | 5 oz |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Features of Grey Ghost Precision Match Glock 17 Non-Threaded Pistol Barrel
- 416R Gun Barrel Quality Stainless Steel
- Match Grade drop in barrel
- Final dimension of +/- 0.003in for consistent accuracy
- SAAMI spec. 9mm Match chambers
- 1:10 twist rate
- Choose from Gen 3-4 or Gen 5
- Available as Stainless or Black Nitride Finished
- Available threaded or non-threaded
- Non-Threaded Length: 4.5in
- Threaded Length: 5in
Package Contents:
- Grey Ghost Precision Match Glock 17 Non-Threaded Pistol Barrel