Tap Tap to Zoom
Product Info for Grey Ghost Precision Match Glock 43/43x Non-Threaded Pistol Barrel
Intended to be regarded as a superb item for almost anybody, we are certain you will enjoy the Grey Ghost Precision Match Glock 43/43x Non-Threaded Pistol Barrel .![]()
These Gun Parts from the professional product specialists at Grey Ghost Precision are made by using dependable and efficient components, in order to provide you with a product which is going to be useful for quite some time. Designed using some of the best accessible components and construction, these Gun Parts from the product specialists at Grey Ghost Precision can last you an incredibly long time.
Grey Ghost Precision has been generating high quality merchandise for a very long time, and the Grey Ghost Precision Match Glock 43/43x Non-Threaded Pistol Barrel is their means of showing you exactly how much they care.
At Tactical-Store, we ensure that it is our responsibility to purchase the most suitable solution for all of your needs, and exhibiting the Grey Ghost Precision Match Glock 43/43x Non-Threaded Pistol Barrel is one thing that we're happy to offer.
Specifications for Grey Ghost Precision Match Glock 43/43x Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Grey Ghost Precision |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 43X, Glock 43 |
| Barrel Length: | 3.41 in |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | Yes |
| Weight: | 4 oz |
| Quantity: | 1 |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Features of Grey Ghost Precision Match Glock 43/43x Non-Threaded Pistol Barrel
- 416R Gun Barrel Quality Stainless Steel
- Match Grade drop in barrel
- Final dimension of +/- 0.003 for consistent accuracy
- SAAMI spec. 9mm Match chambers
- 1:10 twist rate
- Compatible with Glock 43 and 43X
- Black Nitride Finished
- Non-Threaded Length: 3.375in
Package Contents:
- Grey Ghost Precision Match Glock 43/43x Non-Threaded Pistol Barrel