Tap Tap to Zoom
Product Info for Therm-a-Rest Z Seat
Bringing along Hunting Accessories can be difficult if you're an ounce counter on your hikes, as furniture tends to be heavy and take up a lot of space. However, with the Therm-a-Rest Z Seat, you can have on-the-go comfort anywhere you want! The Z Seat has an accordion-style design and uses closed-cell foam construction to make it as light as possible without sacrificing comfort. All you have to do is set the Z seat down on a stump, rock, or any flat surface to create a comfortable seat, so it's perfect for everything from backpacking to ski touring, camping, and simply exploring the outdoors.![]()
Specifications for Therm-a-Rest Z Seat:
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Size: | One Size |
| Length: | 16 in |
| Width: | 13 in |
| Weight: | 2 oz |
| Condition: | New |
| Application: | Travel |
| Age Group: | Adults |
| Packed Size: | 12 x 2.5 x 2.75 in |
| Fabric/Material: | Cross-linked Polyethylene |
| Thickness: | 0.75 in |
| Floor Area: | Pad Accessories |
| Insulation: | Not Insulated |
Features of Therm-a-Rest Z Seat
- SOL: Made with ThermaCapture to reflect radiant heat.
- Compact: Classic accordion style packs small and carries light. Bungee closure keeps your seat contained.
Package Contents:
- Therm-a-Rest Z Seat