Tap Tap to Zoom
Code: 2XV-CHR-THR0023-14172
MPN: 14172
UPC: 040818141724
Note: Items with irregular condition may have visual defects that occurred during the manufacturing process. These cosmetic defects do not effect the performance or functionality of the product. The types of cosmetic defects could include but are not limited to: blurry logos, discolored fabrics, or altered dimensions.![]()
The Lite Seat is the ideal companion for fast and light journeys or anywhere space is at a premium. It rolls up small enough to carry in your pocket and can also be carried inflated, inside of ultralight, frameless daypacks for added support, comfort and versatility on your next adventure. An integrated bungee loop keeps your seat rolled up tight.
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Color: | Mango |
| Size: | One Size |
| Length: | 16 in |
| Width: | 13 in |
| Weight: | 4 oz |
| Condition: | New |
| Application: | Travel |
| Age Group: | Adults |
| Packed Size: | 6 in x 2.5 in |
| Thickness: | 1.5 in |
| Fabric/Material: | Polyester |