Tap Tap to Zoom
- Handguard Length:
- 8.4 in
- Color:
- Black
Code: 2YQ-FO-T7HP-MA-27300
MPN: MA-27300
UPC: 811359021840
Product Info for Manticore Arms Tavor 7 Hammerhead Polymer Forend
The Hammerhead Forend offers the ability to mount M-LOK accessories on the sides and underside, plus one additional M-LOK slot on the top, is more rigid than the OEM polymer forend, and an additional 2.4 inches of length over the OEM forend gives you more surface area to hang on to, especially for those with longer arms. A slot in the top of the forend allows for easy adjustment or removal of the gas piston assembly.![]()
Specifications for Manticore Arms Tavor 7 Hammerhead Polymer Forend:
| Manufacturer: | Manticore Arms |
| Gun Make: | Israel Weapon Industries (IWI) |
| Gun Model: | IWI Tavor 7 |
| Handguard Length: | 8.4 in |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Milspec Black Anodizing |
| Outer Diameter: | 1.9 in |
| Handguard Material: | Polymer |
| Weight: | 10 oz |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Manticore Arms Tavor 7 Hammerhead Polymer Forend
- Can accept many 1in diameter flashlights (Fenix TK-11 with Fenix AER-02-V2 recommended, not included)
Package Contents:
- Manticore Arms Tavor 7 Hammerhead Polymer Forend
- Instruction sheet
- Light Mounting Hardware