Tap Tap to Zoom
Product Info for Manticore Arms X95 Optimus Polymer Forend
Capturing the appearance of the original round polymer forend for the X95, the Optimus Polymer Forend offers the ability to mount M-LOK accessories on the sides and underside, plus one additional M-LOK slot on the top, is more rigid yet 2.9 ounces lighter than the OEM polymer forend, and an additional two inches of length over the OEM forend gives you greater surface for a supinator style grip on the gun.![]()
Specifications for Manticore Arms X95 Optimus Polymer Forend:
| Manufacturer: | Manticore Arms |
| Gun Make: | Israel Weapon Industries (IWI) |
| Gun Model: | IWI Tavor X95 |
| Handguard Length: | 8.475 in |
| Finish: | Polymer |
| Outer Diameter: | 2.37 in |
| Inner Diameter: | 1.56 in |
| Handguard Material: | Polymer |
| Weight: | 7.3 oz |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Manticore Arms X95 Optimus Polymer Forend
- Suppressor compatible
- OEM and Manticore Arms top rail compatible
Package Contents:
- Manticore Arms X95 Optimus Polymer Forend