Tap Tap to Zoom
- Gun Make:
- Springfield Armory
- Gun Model:
- Springfield Armory Hellcat OSP
- Color:
- Black
- Sight Style:
- OEM Height
- Illumination Color:
- Green
- Condition:
- New
Code: 32J-AP-ORSH-SPR229248268OGZG
MPN: SPR-229-248-268-OGZG
UPC: 810116037193
Product Info for Night Fision Springfield Hellcat Tritium Stealth Orange Ring Night Sight Set
The Night Fision Springfield Hellcat Tritium Stealth Orange Ring Night Sight Set was designed to be a great option for virtually any shooter. Fabricated using some of the most useful supplies that you can buy, these Night Sight Accessories from Night Fision can provide a great deal of reliability and productivity. For a very long time, Night Fision has been in the Night Sight industry and the Night Fision Springfield Hellcat Tritium Stealth Orange Ring Night Sight Set is the direct result of their persistence for making certain that shooters possess the sights they need to increase their precision. At Tactical-Store, we strive to ensure you receive the ideal item for all your personalized shooting requirements, and the Night Fision Springfield Hellcat Tritium Stealth Orange Ring Night Sight Set is among the numerous illuminated handgun sights that we're pleased to be able to offer. For a great way to illuminate your shoots, purchase the Night Fision Springfield Hellcat Tritium Stealth Orange Ring Night Sight Set.
Specifications for Night Fision Springfield Hellcat Tritium Stealth Orange Ring Night Sight Set:
| Manufacturer: | Night Fision |
| Gun Make: | Springfield Armory |
| Gun Model: | Springfield Armory Hellcat OSP |
| Color: | Black |
| Sight Style: | OEM Height |
| Fabric/Material: | High Quality 4140 Steel |
| Gun Type: | Pistol |
| Height: | 1.1 in |
| Illumination Type: | Tritium |
| Illumination Color: | Green |
| Condition: | New |
| Length: | 7.15 in |
| Width: | 4.6 in |
Features of Night Fision Springfield Hellcat Tritium Stealth Orange Ring Night Sight Set
- Brightest Tritium Night Sights on the market
- Domed lens collimates tritium rays for a sharper sight picture
- CNC Machined out of high quality steel
- Black Nitride coating used to improve wear and corrosion resistance
- Installation: Gunsmith Recommended
Package Contents:
- Night Fision Springfield Hellcat Tritium Stealth Orange Ring Night Sight Set