1 of 1 images
SLR 13.5 inch ION Ultra Lite M-LOK .308 Low Profile Handguard, Black 00810646031203
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Hardcoat Anodized
- Fabric/Material:
- Aluminum Alloy
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10
- Handguard Length:
- 13.5 in
- Gun Rail:
- Picatinny
- Weight:
- 12.1 oz
- Included Accessories:
- Anti-rotation Insert, Barrel Nut, Wedge Set
- Inner Diameter:
- 1.45 in
Code: 39E-HZ-SIONULM308LH-308L-ION13-5ML-UL
MPN: 308L-ION13.5ML UL
List: $335.99Save $16.80
$319.19
Product Info for SLR ION Ultra Lite M-LOK .308 Low Profile Handguard
308L ION Ultra Lite Handguard- MLOK![]()
Specifications for SLR ION Ultra Lite M-LOK .308 Low Profile Handguard:
| Manufacturer: | SLR |
| Color: | Black |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 13.5 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Weight: | 12.1 oz |
| Included Accessories: | Anti-rotation Insert, Wedge Set, Barrel Nut |
| Inner Diameter: | 1.45 in |
| Mount Type: | M-LOK |
| Quantity: | 1 |
Features of SLR ION Ultra Lite M-LOK .308 Low Profile Handguard:
- DPMS Low Profile.
- 7075 Barrel nut w/Hardcoat Anodize.
- Free Floating Design.
- 4 QD swivel sockets.
- MLOK at 3
- 6 and 9 o'clock and all 4 corners.
- Dual Wedge mounting system.
- Billet Anti Rotation Insert.
- Anti Slip Design.
- Barrel nut wrench INCLUDED.
Package Contents:
- SLR ION Ultra Lite M-LOK .308 Low Profile Handguard