Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gold
- Fabric/Material:
- 416R Stainless Steel
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 17
- Model Generation:
- 1, 2, 3, 4
- Barrel Length:
- 4.375 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Weight:
- 6.5 oz
- Included Accessories:
- Barrel Case
- Condition:
- New
Code: 3AF-BPI-SYNNTB-SYN17NTTIN
MPN: SYN17NTTiN
Product Info for Agency Arms Sydicate Glock Match Grade Barrel
Syndicate by Agency Match Grade barrels are for those who desire a purely functional upgrade. These drop in match grade barrels are machined with tighter tolerances, greater chamber support, optimized feed ramps over stock. The barrels are machined from 416R Stainless Steel, Pulled Broached rifling with a 1:10 twist rate. Non-threaded models are flush cut with a deep crown, threaded models are threaded in 1/2 x 28 with a matching octagonal thread protector. Offered in a Matte Stainless Steel, Diamond Like Carbon (DLC), and Titanium Nitride (TiN).![]()
Specifications for Agency Arms Sydicate Glock Match Grade Barrel:
| Manufacturer: | Agency Arms |
| Color: | Gold |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 17 |
| Model Generation: | 4, 3, 2, 1 |
| Barrel Length: | 4.375 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Weight: | 6.5 oz |
| Included Accessories: | Barrel Case |
| Condition: | New |
| Last Chance: | Yes |
Sydicate Glock Match Grade Barrel
- SAAMI Spec 9mm Pulled Broached Rifling
Package Contents:
- Agency Arms Sydicate Glock Match Grade Barrel
- Barrel Case