1 of 1 images
Luth-AR Adjustable Gas Block, AR-15/ M16, 5.56x45mm NATO/ .223, .750in Inner Diameter, 4140 Chrome Moly Vanadium, Nitride, Black, GB-750-A
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Caliber:
- .223 Remington, 5.56x45mm NATO
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15, M16
- Weight:
- 1.6 oz
- Condition:
- New
Code: 3FN-RGB-AGB-GB-750-A
MPN: GB-750-A
UPC: 812058030829
List: $41.11Save 44%
$22.99
Product Info for Luth-AR AR-15 Adjustable Gas Block .750 ID
Adjustable Gas Block for AR-15.![]()
Specifications for Luth-AR AR-15 Adjustable Gas Block .750 ID:
| Manufacturer: | Luth-AR |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 4140 Chrome Moly Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, .223 Remington |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | M16, AR-15 |
| Weight: | 1.6 oz |
| Condition: | New |
| Length: | 1.04 in |
| Width: | 0.94 in |
| Country of Origin: | USA |
| Finish: | Nitride |
| Height: | 1.33 in |
Features of Luth-AR AR-15 Adjustable Gas Block .750 ID
- 4-40 x 3/16? Gas adjustment screw, set screw (secures the gas adjustment screw once set)
- Double Inspected and highest quality
- Individually bagged
Package Contents:
- Luth-AR AR-15 Adjustable Gas Block .750 ID