Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Black Hard Anodize
- Fabric/Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10
- Handguard Length:
- 14.75 in
- Weight:
- 18.54 oz
- Inner Diameter:
- 1.6 in
Code: 3FR-HZ-NM10MLH-NSP-LF-HG-SG15
MPN: NSP-LF-HG-SG15
UPC: 850021104542
Product Info for NEMO Arms Large Frame Slim Grip AR-10 M-LOK Handguard
The NEMO Arms Signature Series Slim Grip M-LOK Handguard features unique multi-dimensional design details while providing a smooth and comfortable grip with superior heat shielding. This handguard is compatible with most standard large frame (AR-10) style receiver sets but is designed to compliment the NEMO Arms Large Frame Billet Receiver Set.![]()
Specifications for NEMO Arms Large Frame Slim Grip AR-10 M-LOK Handguard:
| Manufacturer: | NEMO Arms |
| Color: | Black |
| Finish: | Black Hard Anodize |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 14.75 in |
| Weight: | 18.54 oz |
| Inner Diameter: | 1.6 in |
Features of NEMO Arms Large Frame Slim Grip AR-10 M-LOK Handguard
- M-LOK slots at 3,6, and 9 oclock positions accept M-LOK compatible accessories
- Integrated rail at 12 oclock with engraved T-marks
- Integrated rotation limited steel quick disconnect sling mounts
Package Contents:
- NEMO Arms Large Frame Slim Grip AR-10 M-LOK Handguard
- Two accessory 5-slot picatinny rail sections