Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Black Hard Anodize
- Fabric/Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Handguard Length:
- 9.667 in
- Weight:
- 7.22 oz
- Inner Diameter:
- 1.36 in
Code: 3FR-HZ-NM15MLH-NBP-SF-HG-BS10
MPN: NBP-SF-HG-BS10
UPC: 850021104504
Product Info for NEMO Arms Small Frame Builder Series AR-15 M-LOK Handguard
The NEMO Arms Builder Series handguard is built for function and reliability. Made from 6061 aluminum, the lightweight design of the handguard is both aesthetically interesting but also durable. Features include a rugged mounting system and integrated QD mounts in the front and rear.![]()
The NEMO Builder Series product line offers a vast number of high quality components at a competitive price, designed for wide compatibility for the custom AR builder.
Specifications for NEMO Arms Small Frame Builder Series AR-15 M-LOK Handguard:
| Manufacturer: | NEMO Arms |
| Color: | Black |
| Finish: | Black Hard Anodize |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Handguard Length: | 9.667 in |
| Weight: | 7.22 oz |
| Inner Diameter: | 1.36 in |
Features of NEMO Arms Small Frame Builder Series AR-15 M-LOK Handguard
- High quality handguard with competitive pricing
- Aluminum hard anodized barrel nut and rugged mounting system allows rock solid lockup
- Integrated QD mount at front and rear
- Hard coat anodizing for durability
- Free Float Design
- Compatible with all Mil-Spec AR-15 uppers
Package Contents:
- NEMO Arms Small Frame Builder Series AR-15 M-LOK Handguard