Tap Tap to Zoom
Code: 3FY-ATB-962GA-BL-105-M4-9MM-10
MPN: BL-105-M4-9MM-10
UPC: 850039693137
This Rosco 9mm Barrel is the perfect addition for shooters that compete in the USPSAs PCC division, or are searching for a barrel which will offer astounding reliability and accuracy. Twist rates have also been taken into account in order to optimize performance for a multitude of rounds that you may also be running out of your competition/ duty/ concealed carry pistol in order to allow a cross platform ballistic familiarity. ALL NFA RULES APPLY!![]()
Their Rosco 9mm barrels are perfect for sub-caliber carbine platforms. We have taken the time to understand the purpose for these platforms and design a barrel which will support it effectively. It is our goal to get you the performance that you seek out of these barrels whether you are running suppressed, defense ammo, sub-sonic ammo or supersonic ammo (depending on barrel length). Twist rates, and lengths have all been taken into account when we set out to make these barrels.
| Manufacturer: | Rosco Manufacturing |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitride |
| Fabric/Material: | 4150 CMV Material |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 10.5 in |
| Barrel Profile: | M4 |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | M4 |
| Weight: | 1.5 lb |
| Condition: | New |
| Gas Block Journal Size-Length: | 1.2 in |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Country of Origin: | USA |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
| Gas System: | Blowback |