Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray/Orange
- Objective Lens Diameter:
- 65 mm
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 8 m
- Length:
- 12.3 in
- Weight:
- 43 oz
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 3J1-SS-R1017-AY-R-E1003
MPN: AY-R-E1003
UPC: 855666005827
Product Info for Revic Acura S65a 18x65mm Spotting Scope w/ 22-45x Eyepiece
The Revic Acura Spotting Scope was designed for the long range shooter. Featuring a 18X fixed power reticle eyepiece, the Acura spotting scope excels in shooter/spotter scenarios, enabling the operator to spot impacts and give accurate calls and corrections to the shooter. The wide angle, fixed power eyepiece offers an incredible eyebox and clear view for catching bullet trace and quick target acquisition.![]()
With the included variable 22-45 power eyepiece, extra low dispersion glass and superior coatings the Acura Spotting Scope provide a crisp, sharp, distortion free view of your chosen target. The lightweight composite and aluminum body overmolded with rubber body armor and the included neoprene cover ensures the rugged durability you need. When you need to call the shot, the answer is clear - The Revic Acura Spotter, by Gunwerks.
Specifications for Revic Acura S65a 18x65mm Spotting Scope w/ 22-45x Eyepiece:
| Manufacturer: | Revic |
| Color: | Gray/Orange |
| Magnification: | 18 x |
| Objective Lens Diameter: | 65 mm |
| Optical Coating: | Anti-fog Coating |
| Scope Body Type: | Angled |
| Lens Material: | Extra Low Dispersion Glass |
| Close Focus: | 8 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 12.3 in |
| Weight: | 43 oz |
| Fabric/Material: | Rubber |
| Focal Length: | 400 mm |
Features of Revic Acura S65a 18x65mm Spotting Scope w/ 22-45x Eyepiece
- Windage and elevation correction reticle
- Spotting grid
- MOA ranging scale
- MIL ranging scale
- Extra low dispersion glass
- Enhanced multi layered anti-reflection coating
- Anti-fog coating
- Anti-scratch coating
- Phase correction coating
Package Contents:
- Revic Acura S65a 18x65mm Spotting Scope w/ 22-45x Eyepiece