Tap Tap to Zoom
- Diopter Adjustment Range:
- -4 - 4 dpt
- Weight:
- 10.6 oz
- Condition:
- New
- Color:
- Black
- Operating Temperature:
- -20 - 55 Celsius
Code: 3KT-NVN-C013400-C013400
MPN: C013400
UPC: 811251020156
Product Info for SiOnyx Opsin Digital 1x19mm Night Vision Ultra Monocular
Your tactical toolbox just stepped into the future.![]()
Inspired by the U.S. DoD's desire to integrate digital night vision into surveillance and support low-light operations, OPSIN is changing the night vision game. It brings next-level innovation to the traditional night vision market with our proprietary XQE-1350 Black Silicon CMOS sensor. OPSIN's technology provides unmatched color low-light capability plus immersive digital display, recording, and navigation features that make operations more precise, efficient, and informative. Heightened visual detail and data collection inform tactical decisions and refine intelligence advanced capabilities you won't find with traditional night vision. Plus, with a jurisdiction and classification of EAR99, OPSIN is available globally with minimal export restrictions.
Specifications for SiOnyx Opsin Digital 1x19mm Night Vision Ultra Monocular:
| Manufacturer: | SiOnyx |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Battery Type: | 18650 |
| Weight: | 10.6 oz |
| Condition: | New |
| Magnification: | 1 x |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Length: | 4.7 in |
| Focus Range: | 0.2 m to Infinity |
| Resolution: | 1280x720 pixels |
| Eye Relief: | 25 mm |
| Reticle: | No Reticle |
| Exit Pupil: | 7.5 mm |
| Battery Life: | 8 hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Operating Temperature: | -20 - 55 Celsius |
| Battery Quantity: | 4 |
| Mount Type: | Rail |
Features of SiOnyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
- Less than 1 millilux moonless starlight night vision
- Extra-large 1920x1080 HD micro-OLED display with a custom eyepiece for 25mm eye relief
- 44 degree field of view for maximum situational awareness
- Photo, video, and audio recording
- Manual focus of objective lens and diopter
- Onboard digital magnetic compass and GPS to document and geo-tag location
- Up to 256GB on-board storage
- Battery provides up to eight hours of operation with a full charge
- Flexible helmet mounting options with a standard dovetail interface
- Adjustable and reversible swing arm with quick-release button
- Exceeds MIL-STD-810G drop test
Package Contents:
- SiOnyx Opsin Digital Night Vision Ultra Monocular
- Eye Cup
- Swing Arm
- Battery Pack (>8 HRS Operation Time)
- Canvas Pouch
- Micro SD Card
- Lens Cap
- Charger
- User Manual