Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 750 mAh
- Power:
- 3.6 volts
- Diameter:
- 0.56 in
- Length:
- 1.95 in
- Package Type:
- Box
- Battery Type:
- 14500, Lithium Ion
Code: 3N-BT-NTC57-6952506492404
MPN: BAT-14500-NITE-NL1475R
UPC: 6952506492404
Product Info for Nitecore NL1475R 750mAh USB Rechargeable 14500 Battery
The NITECORE NL1475R is a 750mAh 14500 micro-USB rechargeable battery that's compatible with multiple 14500 flashlights, headlamps and other electronic powered devices. No charger is needed to recharge this battery, it's equipped with a built-in micro-USB port that allows users to charge the battery directly using any compatible USB power source. Yet, the battery does have the ability to recharge using a traditional charger providing multiple recharge options for users. The NL1475R is equivalent to 500 pairs of non-rechargeable batteries and has a life span of over 500 recharge cycles, helping to reduce the cost of energy to users over time.![]()
Specifications for Nitecore NL1475R 750mAh USB Rechargeable 14500 Battery:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Color: | Yellow |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 750 mAh |
| Power: | 3.6 volts |
| Diameter: | 0.56 in |
| Length: | 1.95 in |
| Weight: | 0.66 oz |
| Package Type: | Box |
| Battery Type: | 14500, Lithium Ion |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
Features of Nitecore NL1475R 750mAh USB Rechargeable 14500 Battery
- Integrated micro-USB charging port
- Compatible with traditional battery chargers
- Pressure relief valve protection for rapid temperature increases
- Microporous barrier to protect internal components
- High performance protected circuit automatically protects against overcharge, over discharge and short-circuiting
- Nickel-plated stainless steel protectors
Package Contents:
- Nitecore NL1475R 750mAh USB Rechargeable 14500 Battery
- Includes NITECORE NL1475R 750mAh 14500 Micro-USB Rechargeable Battery