Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 1200 lumens
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- CREE XP-L2 V6 LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- 21700, Lithium Ion
- Package Type:
- Box
Code: 3N-FL-NTC35-6952506405978
MPN: FL-NITE-MH10V2
UPC: 6952506405978
Product Info for Nitecore MH10 v2 CREE XP-L2 V6 USB-C Rechargeable LED Flashlight
Triple the runtime and 20% brighter, yet still compact with more carry options, the Nitecore MH10 v2 is the quintessential upgrade of the classic EDC flashlight MH10. The 1200 lumen output at 220 yards of throw is a culmination of years of engineering and design. Count on it's 3 hours and 45 minutes of runtime on turbo to accomplish all of your tasks with time to spare. At just under six inches in overall length, it remains a solid choice as a duty light or EDC flashlight with the included durable hard holster, pocket clip and lanyard.![]()
MH10 v2 is a dependable workhorse with included 4000mAh 21700 battery and a USB-C fast charging port. It also comes with four adjustable brightness levels as well as strobe, beacon, and SOS for emergencies and tactical situations. The MH10 v2 can handle whatever you throw at it with its premium quality: HA III aluminium construction, IPX8 waterproof rating, mode memory, and advanced temperature regulation. No matter whether you use it for daily tasks, or on patrol duty or emergencies, the MH10 v2 is an indispensable companion day in and day out.
Specifications for Nitecore MH10 v2 CREE XP-L2 V6 USB-C Rechargeable LED Flashlight:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | Aerospace-Grade Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 1200 lumens |
| Battery Life: | 1500 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | CREE XP-L2 V6 LED |
| Beam Distance: | 220 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Lens Finish: | Anti-Scratch |
| Length: | 5.79 in |
| Width: | 1.07 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 2.73 oz |
| Weather Resistance: | Impact Resistant |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion, 21700 |
| Package Type: | Box |
Features of Nitecore MH10 v2 CREE XP-L2 V6 USB-C Rechargeable Flashlight
- USB-C fast rechargeable flashlight
- Included 4000mAh 21700 battery with adapter for 18650
- Single metal side switch to turn on and off and select mode
- 4 brightness modes with SOS, strobe, and beacon
Package Contents:
- Nitecore MH10 v2 CREE XP-L2 V6 USB-C Rechargeable Flashlight
- NL2140 4000Mah 21700 Rechargeable Battery
- 18650/CR123A Battery Adapter Sleeve
- USB-C Charging Cable
- Spare O-Ring
- NTH10 Tactical Holster
- Clip
- Lanyard