Tap Tap to Zoom
Product Info for Killer Innovations Velocity Glock 26 Non-Threaded Barrel
Using exceptionally high-grade material and precision machining every feature in one proprietary process, our barrels deliver unparalleled accuracy and performance. Every barrel is machined with an 11 target crown for greater accuracy and coated with high quality finishes, ensuring the most accurate, reliable barrels available on the market today.![]()
These are our Mod 2 barrels with the Threaded versions made to pair perfectly with our Velocity Glock Compensator.
Specifications for Killer Innovations Velocity Glock 26 Non-Threaded Barrel:
| Manufacturer: | Killer Innovations |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 26 |
| Model Generation: | 5, 4, 3 |
| Barrel Length: | 4.02 in |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Weight: | 3.2 oz |
| Included Accessories: | High-Temp Rubber O-Ring |
| Condition: | New |
| Rifling Profile: | Single Point Cut with SPT Technology |
Features of Killer Innovations Velocity Glock 26 Non-Threaded Barrel
- GLOCK 26 NON-THREADED:
- COMPATIBLE WITH: GLOCK 26 / GEN 3, 4 & 5
- WEIGHT: 2.94 OZ
- LENGTH: 3.43 O.A.L.
- BARREL SPECS
- Material: 416R
- Chamber: 9MM Luger
- Twist Rate: 1:10
- Rifling: Single Point Cut with SPT Technology
Package Contents:
- Killer Innovations Velocity Glock 26 Non-Threaded Barrel