Tap Tap to Zoom
Product Info for Premier Body Armor Gen 2 Level IIIA Bulletproof Laptop Case
We spent countless hours developing this design and testing the prototype. It functions perfectly as a laptop case and discreetly conceals Level IIIA body armor panels inside. Take this case with you anywhere you go for the ultimate discreet protection.![]()
A tremendous amount of testing has gone into the design of these cases to ensure that they would fit the widest range of devices.
Will fit all current Apple Macbooks (16" Pro, 13" Pro and the 2020 Macbook Air) and all similar-sized devices (including tablets).
Specifications for Premier Body Armor Gen 2 Level IIIA Bulletproof Laptop Case:
| Manufacturer: | Premier Body Armor |
| Gender: | Unisex |
| Fabric/Material: | 500D Cordura, Kevlar |
| Pack Application: | Shooting |
| Length: | 15 in |
| Width: | 11.25 in |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Condition: | New |
| Application: | Tactical |
| Thickness: | 1 in |
| Weight: | 2.2 lb |
| Plate Dimension: | 14x11.25 |
| Fit: | Macbook Pro 16, 2020 Macbook Air, Macbook Pro 13 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Premier Body Armor Gen 2 Level IIIA Bulletproof Laptop Case
- Tested to meet the NIJ ballistic standards for Level IIIA
- Will stop common handgun rounds as specified by NIJ Standard-0101.06 such as 9mm, .40, .45, and .44 magnum
- Special Threat Tested against: 12 Gauge (buckshot and slug), Liberty Civil Defense 9mm and FN 5.728 (SS197SR)
- Stab and slash-resistant
- YKK zippers
- Front accessory pocket with YKK zipper
- Constructed of a rugged 500 Denier CORDURA outer shell
- Armor panels feature the finest Kevlar
- A soft felt-like interior that will not scratch your device
- 2"x 3" Velcro section for personalization and identification
- Lightweight
- TSA approved! for easy travel through airports and on aircraft
Package Contents:
- Premier Body Armor Gen 2 Level IIIA Bulletproof Laptop Case