Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- 500D Cordura, Kevlar
- Length:
- 11.5 in
- Width:
- 9.25 in
- Threat Level:
- Level IIIA
- Weight:
- 1 lb
- Thickness:
- 0.22 in
- Plate Dimension:
- 11.5x9.25
Code: 3PE-P2-PP1-3RP-9037
MPN: 3RP-9037
UPC: 667380805818
Product Info for Premier Body Armor Level IIIA 3-Ring Pencil Pouch
Protecting your children from danger is perhaps the most challenging thing they do as parents, especially while they are away at school or other activities.![]()
When you cant be there to protect them yourself, giving them a shield against those who would want to harm them is not only practical but unfortunately, vital.
Designed to fit seamlessly into any 3-ring binder, this lightweight, pencil pouch will provide you and/or your loved ones with years of dependable service.
Specifications for Premier Body Armor Level IIIA 3-Ring Pencil Pouch:
| Manufacturer: | Premier Body Armor |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 500D Cordura, Kevlar |
| Pack Application: | Shooting |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Length: | 11.5 in |
| Width: | 9.25 in |
| Weight: | 1 lb |
| Thickness: | 0.22 in |
| Plate Dimension: | 11.5x9.25 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Premier Body Armor Level IIIA 3-Ring Pencil Pouch:
- Will stop common handgun rounds as specified by NIJ Standard-0101.06 such as 9mm, .40, .45, and .44 magnum
- Special Threat Tested against: 12 Gauge (buckshot and slug), Liberty Civil Defense 9mm and FN 5.728 (SS197SR)
- Stab and slash-resistant
- Rugged YKK zipper to secure pencils, etc.
- Constructed of only the finest Kevlar and features a rugged 500 Denier CORDURA outer shell
- TSA Approved
Package Contents:
- Premier Body Armor Level IIIA 3-Ring Pencil Pouch