Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- 416R Stainless Steell
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 43, Glock 43X Gen 5
- Barrel Length:
- 3.4 in
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Weight:
- 2.3 oz
- Condition:
- New
- Rifling Profile:
- 6 Groove Rifling
- Quantity:
- 1
Code: 3Q-BPI-BARRFL-SI-G-BARREL-43
MPN: SI-G-BARREL-43
UPC: 793811766868
Product Info for Strike Industries Glock 43 9mm Non-Threaded Pistol Barrel
Are you ready to level up with your daily carry? The Strike Industries 9mm barrel for the G43 and G43x pistol provides a union between match grade performance and that Strike styling flare. With their spiral fluting, shooters get a reduction in weight while increasing cooling without sacrificing accuracy or durability. To that end, the feed ramp has also been polished for reliable loading and ejections.![]()
At the front of the barrel you'll find a crowned tip which will elevate your EDC aesthetics and protect barrel rifling. Using pre-hardened 416R premium grade stainless steel material and precision machining tolerances of exacting details, the barrel is corrosion resistant with its black nitride finish. The SI G43 Barrel is a quick and simple direct drop-in installation. To complete the ensemble, pick up their Strike LITE Slide for Glocks.
Specifications for Strike Industries Glock 43 9mm Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Strike Industries |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steell |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 43X Gen 5, Glock 43 |
| Barrel Length: | 3.4 in |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Weight: | 2.3 oz |
| Condition: | New |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Quantity: | 1 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Strike Industries Glock 43 Pistol Barrel
- Barrel Length: 3.4"
- Chambering: 9mm
- Rifling: 1:10 6-Groove
- Profile: Spiral Fluting and Crowned Muzzle
- Material: 416R Stainless Steel
- WEIGHT: 2.3oz
Package Contents:
- Strike Industries Glock 43 Pistol Barrel