Tap Tap to Zoom
Code: 3Q-RS0-SK21MC-SI-SMC-1022-KIT-BK
MPN: SI-SMC-1022-KIT-BK
UPC: 793811767841
This is the Strike Modular Chassis for Ruger 10/22 Receivers.![]()
A premium chassis for 10/22 enthusiasts looking to upgrade their .22LR rifle. The SMC for 10/22 is made of 6061 aluminum and has one main body piece with a second piece which extends the handguard giving users more ARCA rail length and M-LOK slots for additional accessories. However, users can also opt to run this chassis without the handguard extension for maximum weight savings and simplicity.
Like all our Strike Modular Chassis models, this one is also loaded with features. With four steel anti-rotate QD sockets (including the handguard extension), M-LOK slots are located at the 10, 2, 3, 6, and 9 o'clock positions. In order to ensure that the barrel is centered we've included two small set screws to help ensure that the barrel is properly aligned to the receiver.
At the receiver where it meets the integrated flared magwell is a large built-in barricade stop making it easier for shooters to quickly and precisely get on target when mounting onto a surface for extra stability. Are you a right-handed shooter? Lefty? Doesn't matter, the SMC for 10/22 has ambidextrous thumb rests to make it easy for providing a secure and ergonomic hold that helps improve accuracy and reduced fatigue over longer periods of time. There is also a scalloped magwell for easy magazine removal.
In terms of the pistol grips, the SMC for 10/22 will take any non-beavertail AR-15 mil-spec style pistol grips. As for the rear end of the chassis, users can opt for Picatinny rail adapting stocks/stabilizers - or the rear Pic rail adapter can be removed entirely to install an M4/AR-15 buffer tube instead to fashion your favorite buttstock.
Please Note: The handguard extension and main body chassis' top Picatinny rails are both set at a 0 MOA cant. Users can change out the main body's top Pic rail to an aftermarket solution to have a 10/20/30 or even 40 MOA cant option. However, the Pic rail cant for the handguard extension cannot be changed.
| Manufacturer: | Strike Industries |
| Color: | Black |
| Chassis Material: | 6061 Aluminum |
| Gun Make: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger 10/22 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Rail: | Arca |
| Length: | 15.21 in |
| Height: | 2.99 in |
| Weight: | 16.09 oz |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Gun Type: | Rifle |
| Width: | 1.46 in |