Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Glock 17, Glock 19, Glock 20, Glock 21, Glock 22, Glock 23, Glock 24, Glock 26, Glock 27, Glock 29, Glock 30, Glock 31, Glock 32, Glock 33, Glock 34, Glock 35, Glock 36, Glock 37, Glock 38, Glock 39, Glock 40, Glock 41, Glock 45
- Gun Make:
- Glock
- Model Generation:
- 1, 2, 3, 4, 5
Code: 3Q-SPL-STR207-SI-POLYFLEX-GSP
MPN: SI-POLYFLEX-GSP
UPC: 793811763621
Product Info for Strike Industries PolyFlex Glock Slide Plate
The Strike Industries Polyflex Slide Plate for GLOCK is an affordable, convenient slide plate option for people that like to keep things simple. The Polyflex Slide Plate removes the need for any type of tool to remove it, making it a convenient option when cleaning/maintaining your GLOCK. Compatible across all generations of the listed platforms, the Strike Industries Polyflex Slide Plate is a no brainer for the minimalist shooter.![]()
Specifications for Strike Industries PolyFlex Glock Slide Plate:
| Manufacturer: | Strike Industries |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Gun Model: | Glock 36, Glock 30, Glock 38, Glock 29, Glock 33, Glock 27, Glock 37, Glock 26, Glock 32, Glock 31, Glock 23, Glock 20, Glock 19, Glock 39, Glock 21, Glock 45, Glock 35, Glock 17, Glock 34, Glock 24, Glock 22, Glock 40, Glock 41 |
| Gun Make: | Glock |
| Model Generation: | 5, 4, 3, 2, 1 |
| Height: | 5.25 mm |
| Width: | 18.95 mm |
| Length: | 14.3 mm |
| Weight: | 0.05 oz |
Features of Strike Industries PolyFlex Glock Slide Plate
- Onepiece polymer construction, no moving parts
- Cost effective
- No tool needed for disassembly; integrated takedown button
Package Contents:
- Strike Industries PolyFlex Glock Slide Plate
- 1X Polyflex Slide Plate