Tap Tap to Zoom
- Pack Volume:
- 20 liters
- Color:
- Olive Drab
- Length:
- 19.3 in
- Width:
- 9 in
- Height:
- 11.4 in
Code: 3QS-BP4-WLKR-14026001
MPN: 14026001
UPC: 4046872392061
Product Info for MIL-TEC 20L Walker Backpack
If you're browsing for a great price on the MIL-TEC 20L Walker Backpack, then you have found yourself in the right place.![]()
These Backpacks from the skilled product professionals at MIL-TEC are made working with dependable and efficient materials, to be able to provide you with a product which will be beneficial for countless years. Designed utilizing some of the very best available materials and construction, these particular Backpacks from the product specialists at MIL-TEC will last you an unbelievably lengthy time.
MIL-TEC has been developing superior quality merchandise for a number of years, and the MIL-TEC 20L Walker Backpack is their manner of revealing how much they care.
At Tactical-Store, we make it our responsibility to obtain the best solution for your preferences, and exhibiting the MIL-TEC 20L Walker Backpack is something that we're delighted to offer.
Specifications for MIL-TEC 20L Walker Backpack:
| Manufacturer: | MIL-TEC |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 640 g |
| Pack Application: | Outdoor |
| Pack Type: | Backpack |
| Pack Volume: | 20 liters |
| Color: | Olive Drab |
| Fabric/Material: | EVA Foam |
| Body Material: | 100% Polyester |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 19.3 in |
| Width: | 9 in |
| Height: | 11.4 in |
| Pockets: | Yes |
| Pack Loading: | Top |
Features of MIL-TEC 20L Walker Backpack
- Lightweight, practical backpack with sufficient volume
- Large main pocket with snow apron and two adjustable snap buckles
- Grab on main pocket also by zipper on the side in back area
- Flap with hook and loop closure to fix patches
- Flap with hidden zipper pocket
- Padded back area
- Adjustable, padded shoulder straps (ca. 2.2 in wide)
- Adjustable hip strap with snap buckle
- Carrying handle
- 2 loops on bottom
Package Contents:
- MIL-TEC 20L Walker Backpack