Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Pack Volume:
- 30 liters
- Color:
- Olive Drab
- Length:
- 15.4 in
- Width:
- 15.7 in
- Height:
- 10.2 in
Code: 3QS-BP4-STP-14016101
MPN: 14016101
UPC: 4046872405280
Product Info for MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps
If you're browsing for a great bargain for the MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps, then you've arrived at the right spot.![]()
utilizing some of the most heavy duty and dependable materials in existence, these Backpacks via MIL-TEC offers you a product that will give many years of reliability.
MIL-TEC has been making top quality merchandise for a number of years, and the MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps is their particular approach to showing you exactly how much they are concerned.
Here at Tactical-Store, we make it our obligation to obtain the perfect product for your specifications, and featuring the MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps is something that we're pleased to offer.
Specifications for MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps:
| Manufacturer: | MIL-TEC |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Pack Application: | Outdoor |
| Pack Type: | Backpack |
| Pack Volume: | 30 liters |
| Color: | Olive Drab |
| Fabric/Material: | Canvas/Leather |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 15.4 in |
| Width: | 15.7 in |
| Height: | 10.2 in |
| Pockets: | Yes |
Features of MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps
- Reproduction of German mountain backpack old style
- Main pocket with inner pocket and drawstring
- Flap with leather straps and 4 D-rings made of metal
- 2 side pockets with leather straps
- Reinforced bottom made of waterproof PVC
- Wide, adjustable shoulder straps
- Carrying strap
Package Contents:
- MIL-TEC 30L Small Mountain Rucksack w/Leather Straps