Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Length:
- 3.94 in
- Height:
- 2.76 in
- Width:
- 2.17 in
- Quantity:
- 1
- Included Accessories:
- Batteries, Carrying Case, Dog Pouch
- Package Type:
- Box
Code: 3VE-HGA-HANS-DF-02-US
MPN: DF-02-US
UPC: 860000842303
Product Info for SafeShoot Non Shooter
The Defender device is intended for the non-armed users including dogs and guides. Every non-shooter, including dogs, wears the Defender device on a SafeShoot backpack or pouch. The system continuously broadcasts a signal to all Shooter devices within the 900-yard network, alerting armed party members that friendlies are in the line of fire without disturbing the wearer.![]()
Specifications for SafeShoot Non Shooter:
| Manufacturer: | SafeShoot |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Length: | 3.94 in |
| Height: | 2.76 in |
| Width: | 2.17 in |
| Quantity: | 1 |
| Weight: | 6.1 oz |
| Included Accessories: | Dog Pouch, Batteries, Carrying Case |
| Package Type: | Box |
| Last Chance: | Yes |
Features:
- Long range - 900 Yards
- No line of sight is needed
- Automatic visual and audio alert
- Operating under varying weather conditions, day or night
Package Contents:
- SafeShoot Non Shooter
- Batteries Dog Pouch carrying case.