Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Length:
- 3.94 in
- Height:
- 2.76 in
- Width:
- 2.17 in
- Quantity:
- 1
- Package Type:
- Box
Code: 3VE-HGA-HASS-SH-01-US
MPN: SH-01-US
UPC: 860000842310
Product Info for SafeShoot Shooter
SafeShoot is a patented technology solution for the prevention of friendly fire accidents and improving situational awareness. By attaching a shooter device that fits most rifles, shooters will be automatically alerted when another SafeShoot device holder is downrange and in their line of fire. SafeShoot can work in varying weather conditions, day and night, without the need of line of sight. SafeShoot is a unique system that creates a smart network that enriches your hunting experience.![]()
How it works
Each member of a hunting party is equipped with a SAFESHOOT device (Shooter or Non Shooter Defender). The system creates a local smart network that automatically builds a situational awareness picture of all devices position and direction. Upon taking aim, the system immediately and automatically alerts shooters when there is a high risk of friendly-fire, thus assisting in preventing a potentially disastrous outcome.
Specifications for SafeShoot Shooter:
| Manufacturer: | SafeShoot |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Length: | 3.94 in |
| Height: | 2.76 in |
| Width: | 2.17 in |
| Quantity: | 1 |
| Weight: | 6.1 oz |
| Package Type: | Box |
| Range: | 1000 yds |
| Run Time: | 30 Hours |
| Last Chance: | Yes |
Features of SafeShoot Shooter:
-
Operation conditions:
- All scenes: Open country, bush and forest, urban area, complicated and multi-players
- Weather
- Visibility
- Range
-
Highlights:
- Simple/lightweight/user friendly
- Reliable under rough conditions
- Accurate in direction and position
- Simple adaptation to variety of systems and weapons
- No line of sight is needed
- Automatic visual and audio alert
Package Contents:
- SafeShoot Shooter
- 2 Batteries
- Night Filter/Cover
- Protective Case