Tap Tap to Zoom
Product Info for Opticron Gallery Scope v2 8x20mm Close Focus Monocular
Named with the fine art student in mind, the 8x20 Gallery Scope is an excellent tool for the close-up study of paintings, the macro study of wildlife as well as easy to use field monocular that fits unnoticed into your pocket or backpack.![]()
Boasting a high quality Japanese made roof prism optical system, the 8x20 delivers crisp clear images with a useful 7.0 degrees field of view. Focusing at 15m/49ft and over requires only minor adjustment. Wind the focusing fully out and you will be rewarded with close focus to 30cm/12in perfect for detailed inspection of all kinds of flora and fauna.
Specifications for Opticron Gallery Scope v2 8x20mm Close Focus Monocular:
| Manufacturer: | Opticron |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Field of View, Linear: | 366 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Eye Relief: | 0.4 in |
| Weight: | 2.5 oz |
| Close Focus: | 1 ft |
| Dimensions: | 3.7x1.3x1.2 in |
| Lens Material: | BK-7 Glass |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy, Polycarbonate |
Features of Opticron Gallery Scope v2 8x20mm Close Focus Monocular
- Ultra compact roof prism design finished in metallic black
- Fully multi-coated optical system (all air/glass surfaces)
- Eyepiece focusing
- Fold down rubber eyecup
- Macro focus facility to 30cm/12in
- 24x Microscope option using the 30259 LED Microstand
Package Contents:
- Opticron Gallery Scope v2 8x20mm Close Focus Monocular
- User guide lens covers